Ebeveyn Koçluğu

Aile çocukların fiziksel, ruhsal, sosyal, bakım, sevgi, güven ihtiyaçlarının karşılandığı ve hayata hazırlandıkları ortamdır. Doğdukları ilk günden itibaren bu ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaya çalışan ebeveynler çocuklarında bir sorun hissettiğinde yardım almak isterler. Bu yardım nasıl ve nereden alınacakları ebeveynler açısından zorluk oluşturabilir.

Çocukla ilgili sorunlar hakkında başvurulduğunda çocuğun gelişim dönemi özelliklerine göre değerlendirme yapılır. Aile, varsa okul öğretmeninden alınacak bilgilere ek olarak gelişimsel ve psikolojik testlerden objektif bilgiler alınır ve gözlem yoluyla da çocuk hakkında bilgi toplanır.

Ebeveynlerin yardım almak istediği konu ile çocuğun sorun algısı farklı olabilir. Bu noktada, çocuğun ihtiyaçları ve ailenin amaçları birlikte ele alınır.

Ebeveyn koçluğu, anne - babaların çocuklarına karşı olumlu tutum ve davranışlar geliştirmesine yardımcı olarak aile içinde sağlıklı bir düzen oluşturmayı sağlayan, bir ebeveyn olarak hem öz farkındalık kazanıp hem de çocuklarınızın gelişim basamaklarını ve potansiyellerini keşfederek aile bağlarını güçlendirme konusunda destekleyen bir süreçtir.

Mutlu aile mutlu çocuk demektir. Ebeveyn koçluğu ile daha mutlu bir aile ortamı kurabilir, öz güveni ve öz değeri yüksek sağlıklı bireyler yetiştirebilirsiniz.

Anne ve baba olmak heyecanlı, hoş sürprizlerin olduğu keyifli ve coşkulu bir süreçtir. Bunların yanı sıra birçok zorluklar ve çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı dönemlerde kendinizi yorgun ve çaresiz hissedebilirsiniz. Çocuk gelişimi ve pedagojisi alanında eğitimli, tecrübeli ve sizi dinlemeye hazırız.

Ebeveyn koçluğu, mutlu, huzurlu ve nitelikli bir ebeveyn olmanıza yardımcı olur. Bu süreçte, çocuk psikolojisi ve pedagojisi alanlarında en güncel bilimsel bilgileri öğrenir, çocuklarınızın gelişiminin sağlıklı olması ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine destek olacak anne baba yaklaşımlarını edinirsiniz.

Ebeveyn Koçluğu Çalışılan Konular
Çocuğa sorunlarla baş edebilme ve sorun çözme becerisi kazandırmak
Çocuğun kendini uygun şekilde ifade etmesine olanak oluşturmak
Çocuğun olumlu benlik algısı geliştirmesini desteklemek
Çocuğun mevcut potansiyelini fark etmesini ve kullanmasına yardımcı olmak
Çocuğun olumsuz davranışlarını şekillendirerek olumlu davranışlara dönüşmesini sağlamak
Çocuğun bulunduğu ortama uyum sağlamasını ve özgüven geliştirmesini desteklemek
Çocuğun yaşına uygun gelişimsel özelliklerini tamamlayabilmesi için uygun ortamlar oluşturmak