bosanma-danismanligi

Boşanma, eşler arasında birlikteliğin sona ermesi, eşlerden her ikisinin boşanma kararı almaya çalışması ya da eşlerden birinin evliliği sonlandırmak istemesi ile başlayan ve çoğu zaman ciddi karışıklıkları da beraberinde getiren bir durumdur.

Planlı ve karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleşen bir boşanma daha az yıkıcı ve zarar verici olmaktadır. Boşanma aile sistemini değiştirmekle birlikte tamamen terk etme ya da eşlerden birisinin çocuklar olmadan uzaklaşması durumları hariç, boşanma aileyi tamamen sona erdirmez.

Boşanma, evlilik gibi doğal bir süreç olarak kabul edilip, eşlerin kendilerine ve birbirlerine saygılarının zedelenmesine neden olmadan gerçekleştirilebilmelidir. Karşılıklı anlaşılarak verilen bir karar bile olsa, boşanma insan yaşamında birçok değişikliğe neden olan önemli bir stres kaynağıdır.

Boşanma Danışmanlığında amaç çiftlerin psikolog yardımıyla doğru kararı alması, boşanmaya karar vermiş çiftlerin sorunsuz bir şekilde ayrılabilmeleri, varsa çocuğun bu durumdan negatif etkilenmesini engellemektir.

Boşanma Danışmanlığında Çalışılan Konular
Boşanma ve Boşanmanın Etkileri
Boşanmanın Nedenleri ve Evlilik Uyumunu Bozan Etmenler
Boşanma Süreci ve Boşanma Döngüsü
Boşanma Sonucu Oluşan Tek Ebeveynlik
Boşanma Sonucu Oluşan Tek Ebeveynli Ailelerin Dinamikleri
Bir Ebeveynini Boşanmadan Dolayı Kaybeden Çocuklar